NELER YAPIYORUZ?

SEÇİM GÜVENLİĞİ VE SAHA ÇALIŞMALARI

2024 yılında gerçekleşecek yerel seçimler için elimizden gelen her noktada, İstanbul Gönüllüleri olarak; siyasi partiler, Sivil Toplum Kuruluşları ve diğer paydaşlar ile işbirliği içinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
İstanbul’da oy kullanılan sandık alanlarında bulunacak gönüllülerimiz sayesinde ıslak imzalı sonuç tutanaklarına ulaşmayı ve seçimde gözlemci olarak seçim güvenliğine destek olmayı hedefliyoruz.


Siyasi partilerden bağımsız ve gönüllülük esasıyla çalışmalarımızı yürütüyoruz ve siyasi görüşlerden bağımsız herkese kucak açıyoruz.


Sivil Toplum Kuruluşları, siyasi partiler ve platformlar ile iş birliği içinde çalışarak, ortak amaç için birlikte yol alıyoruz. İstanbul İttifakı’nın güçlenmesi için çaba harcıyoruz.


Hem gönüllülerimiz için hem de tüm seçmenler için eğitim içerikleri hazırlıyor ve bu eğitimleri kolay erişilebilir şekilde dijital ortama taşıyoruz. Gönüllü olmasanız bile kendi sandığınız size emanet!


Sadece seçim güvenliği için değil, seçim öncesinde saha çalışmalarında da gönüllülerimiz ile birlikte İstanbullular ile buluşmayı amaçlıyoruz.


Sosyal medyada dezenformasyon ile mücadele etmek ve gerçekleri anlatmak için gönüllülerimizle birlikte çalışmalar yürütüyoruz.MERAK ETTİKLERİNİZ İÇİN

SIKÇA SORULAN SORULAR


İSTANBUL GÖNLLÜLERİ HAKKINDA


İstanbul Gönüllüleri bir dernek veya vakıf mı?

Hayır. İstanbul Gönüllüleri, siyasi partiler tarafından yürütülen seçim güvenliği ve saha çalışmalarına destek olmak üzere görev yapan, tamamen gönüllülerden oluşan bir vatandaş inisiyatifidir. Dernek veya vakıf statüsü bulunmamaktadır.

İstanbul Gönüllüleri herhangi bir siyasi partinin örgütü, teşkilatı veya kolu mu?

Hayır. İstanbul Gönüllüleri herhangi bir siyasi partinin bir parçası, kolu, örgütü veya teşkilatı değildir. Herhangi bir siyasi partinin bu kollarından birine dahil ya da ait de değildir. İstanbul Gönüllüleri, seçim sürecinde seçim güvenliği organizasyonu olarak tüm yasal siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği içinde çalışır.

İstanbul Gönüllüleri siyasi partilere alternatif veya rakip olarak mı oluşturuldu?

Hayır. Seçimlerle ilgili tüm süreçler (seçim güvenliği ve propaganda) siyasi partiler tarafından yürütülür. İstanbul Gönüllüleri seçim çalışmalarında siyasi partilere ilave gönüllü desteği sağlamak üzere oluşmuştur.

Siyasi partilerde aktif görevi olanlar gönüllü olarak da görev alabilir mi?

Siyasi parti üyelerinin önceliklerinin kendi partilerinin seçim kampanyalarında ve seçim güvenliği süreçlerinde görev almak olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle siyasi partilerde aktif görevi bulunan vatandaşlarımızın İstanbul Gönüllüleri bünyesinde görev almalarının uygun olmayacağını düşünüyoruz.

İstanbul Gönüllüleri, 2023 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri'nde görev yapan Türkiye Gönüllüleri'nin devamı mı?

İstanbul Gönüllüleri ilk olarak 2019 Yerel Seçimleri’nde muhalefetin İstanbul kampanyasına destek vermek amacıyla, Ekrem İmamoğlu ile birlikte yola çıkmıştır. Türkiye Gönüllüleri ise 2023 Genel Seçimleri’nde Millet İttifakı’nın gönüllü seçim güvenliği platformu olarak görev yapmıştır ve İstanbul Gönüllüleri’nden ayrı bir gönüllü platformu olarak yapılanmıştır. Bununla birlikte 2019’da başlayan İstanbul Gönüllüleri sürecine destek veren gönüllülerimizin Türkiye Gönüllüleri platformuna destek vermiş olmaları ve platformda aktif rol almış olmaları doğaldır.

İstanbul Gönüllüleri bünyesinde görev alanlara ayni yada nakdi imkan sağlanıyor mu?

İstanbul Gönüllüleri; kuruluş amacı, gönüllü ilkeleri ve yapısı gereği hiçbir şekilde bağış toplayamaz ve kabul edemez. Bu nedenle de, İstanbul Gönüllüleri bünyesinde görev üstlenmek isteyen vatandaşlar, bu platformdan ayni yada nakdi bir karşılık beklemez. Tüm çalışmalar gönüllülük esasıyla sürdürülür.